Koltuk Temizliği Doğal Yöntemlerle Nasıl Yapılır?

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladı. Buna rağmen koronavirüs nedeniyle #evdekal çağrılarına uyarak dışarıya çıkmıyoruz. Zamanımızı evimizde geçirerek tehlikenin geçmesini bekliyoruz. Bu süreç boyunca evde daha güzel zamanlar geçirmek için çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Bayanlarımız için bu aktivitelerden biri de koltuk temizliği. Peki doğru bir koltuk temizliği nasıl yapılmalı? ‘Koltukları temizlemek hiç de zor değilmiş!’ dedirtecek doğal yöntemlere gelin birlikte bakalım.

Koronavirüs salgınının tam da bahar mevsimine denk gelmesi ile birlikte evde kalmak zorunda kalan kadınlarımıza da bahar temizliği imkânı doğdu. Bugünlerde kadınlarımız evleri bal dök yala kıvamına getiriyor. Bu durumda temizliğe koltuk temizlemekten başlamaya ne dersiniz? Üstelik kimyasal ürünler kullanmadan yapacağınız temizlikle tertemiz ve mis gibi kokan koltuklara kavuşabilirsiniz.

Koltuk Takımı Nasıl Temizlenir?

İnsanlar evdeyken zamanlarının büyük bir kısmını koltuklarda geçirirler. Öyle ki yemeğimizi, meyve suyumuzu koltuk üzerinde tüketiriz. Bunun sonucunda da koltuklarımızda zaman zaman çıkarılması zor lekeler oluşabiliyor. Bu durumda koltukları temizleme derdine düşüyoruz. Bu durumda çoğu zaman koltuklara zarar verebiliyoruz. 

Bu duruma düşmemek için leke çıkarmak için kullanacağımız yöntemlere dikkat etmemiz gerekiyor. Temizlik öncesi ilk olarak koltukların kumaşına bakılmalıdır.

Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklarınızın kumaşı deri ise işimiz biraz daha kolaydır. Deri koltukları yıpratmadan temizlemek ve daha parlak görünmesini istiyorsak sirke ve zeytinyağı kullanmamız lazım. Ancak bu durumda zeytinyağı mutlaka doğal olmalıdır. Bu durumda temizliği şöyle yapmalıyız:

  • Yarım su bardağı doğal zeytinyağı ve yarım fincan sirkeyi derin bir kapta karıştırın.
  • Hazırladığınız karışımı bir sprey şiyeye koyduktan sonra deri koltukların her bölgesine eşit şekilde püskürtün.
  • Daha sonra nemli ve yumuşak bir bez ile deri yüzeyleri güzelce kurulayın.

Pamuklu Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Temizlenmesi en zor kumaşlar pamuklu kumaşlardır. Çünkü pamuklu kumaşlar, lekeyi çok hızlı bir şekilde içine çeker. Koltuğunuzda pamuklu kumaş kullanılmış ise temizlikte daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bu tür bir durumda temizliği şöyle yapmalısınız:

  • Temizlikte, 1 fincan sirke, 1 fincan ılık su ve çeyrek su bardağı sıvı sabun ya da Arap sabununu karıştırın.
  • Yaptığınız karışımı yalnızca lekelerin üzerine püskürtüp bekleyin. Tüm koltuğu temizlemek için ise hazırladığınız karışımla ıslattığınız nemli bezi kullanmanız yeterli olacaktır.

Kadife Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Kadife koltukların temizliği de dikkat edilmesi gereken türdedir. Çünkü temizlik sırasında kadifenin tüylerinin deforme olma riski vardır. Bunun için kadife koltuklarda leke kurumadan temizlenmelidir. Lekelerin kuruması halinde ise ılık su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını kullanarak lekeyi çıkarmak mümkündür.